PAGE - 2

Kapflyvning 2021

 

Kapflyvning er et af mange parameter, hvorpå vi kan måle, om vi arbejder i den rigtige retning. Ligesom avlsarbejde, foder og træningsforhold, samt slagets funktionalitet er det et samspil, der i sidste ende be- eller afkræfter vores ideer og tanker med brevduesporten.

 

Vi har store forhåbninger for denne sæson, da vi mener at have gjort meget for at alt skal lykkedes.

 

Spændingen ved at vente på duerne når de kommer fra kapflyvning (200 – 950 km) er meget stor. 

PAGE - 4

075-19-1011 “Gerda” er datter af 023-10-201 “Dennis”” og 075-08-2363. “Gerda” er resultatet af vores avlssamarbejde med Christian Mikkelsen. “Gerda” er sektionsvinder fra Dresden 2020. 

Kapflyvning uge 18 lørdag d. 8 maj fra Brædstrup , 120 km.  

Første due på slaget var 075-19-1011 “Gerda” som fløj 1426,39  m/min. = 86 km/t.

Forening 023: Nr. 8 ud af 174 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 25 ud af 530 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Brædstrup. d. 8 maj:

25-26-27-28-29-31-33-34-36-37-77-78-79-80-85-88-89-90-91-93-96-98-118-122-123-125-127-128-129.

29 placeret ud af 46 medsendte duer. (987 point) 

PAGE - 5

023-20-250 “Baron” er barnebarn af vores 2 gamle hanner Bel 15-6283621 “Okking” og 023-14-652 “Oluf”. De er begge forældre til sektionsvinder.

Kapflyvning uge 18 lørdag d. 8 maj fra Brædstrup, 120 km.  

Første due på slaget var 023-20-250 “” som fløj 1453,97  m/min. = 87 km/t.

Forening 023: Nr. 9 ud af 179 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 12 ud af 481 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Brædstrup. d. 8 maj:

12-13-15-30-47-48-49-50-51-52-53-55-56-57-60

15 placeret ud af 43 medsendte duer. (981 point) 

PAGE - 6

023-19-200 “Santos” er efter 023-12-451 “Wim Junior” og 027-12-2608 “Coco Chanel”. “Wim Junior” er far og bedstefar til 6 x Sektionsvindere og “Coco Chanel” er mor og bedstemor til 7 x Sektionsvindere.

Kapflyvning uge 20 mandag d. 24 maj fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-200 “Santos” som fløj 1650,96  m/min. = 99 km/t.

Forening 023: Nr.  2 ud af 364 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 1188 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 24 maj:

5-8-24-25-26-29-31-33-41-42-44-45-47-54-58-60-61-62-63-74-78-81-85-87-88-90-92-93-117-119-142-188-190-193-195-196-197-200-201-202-203-207-217-220-293-294.

46 placeret ud af 92 medsendte duer. (938 point)  

PAGE - 7

023-20-216 “Matias” er søn af 023-14-603 “Niclas” som har 57 sektionsplaceringer på 6 år og 1. Es-due Mellem S. sek.54 2016. “Matias” er også barnebarn af 023-14-652 “Oluf” 1 x Sektionsvinder og 4. Es-due Mellem sek.54 2016. 

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 29 maj fra Haderslev 203 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-216 “Matias” som fløj 1388,66 m/min. = 83 km/t.

Forening 023: Nr. 19 ud af 208 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 28 ud af 890 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 29 maj:

28-30-51-53-56-57-83-100-105-106-124-163-164-165-167-168-169-170-203-204-205-207-208-209-210-212.

26 placeret ud af 37 medsendte duer. (965 point) 

PAGE - 8

023-19-121 “Alexis” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” far, bedstefar og oldefar til 23 x Sektionsvindere. “Alexis” er også barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” som er mor, bedstemor og oldemor til 8 x Sektionsvindere. 

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 29 maj fra Rendsburg S. 310 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-121 “Alexis” som fløj 1299,61  m/min. = 78 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 23 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 4 ud af 145 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 34 ud af 922 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Rendsburg d. 29 maj:

4-14-15.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (979 point) 

PAGE - 9

023-19-109 “Marica” er datter af 023-14-603 “Niclas” som har 57 sektionsplaceringer på 6 år og 1. Es-due Mellem S. sek.54 2016. Mor til “Marica” er 023-16-409 “Nancy” 1 x Sektionsvinder og 9. Olympiade Klasse B – 2019.

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 29 maj fra Rendsburg 310 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-109 “Marica” som fløj 1313,35 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 131 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 401 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 24 ud af 2463 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Rendsburg d. 29 maj:

2-10-13-14-20-22-23-25-42-47-59-60-63-65-76-80-83-89-94.

19 placeret ud af 47 medsendte duer. (998 point) 

PAGE - 10

023-19-153 “Jack” er barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules” som er far og bedstefar til 19 x Sektionsvindere.

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 5 juni fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-153 “Jack” som fløj 1322,53 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 224 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 819 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 5 juni

3-5-12-14-16-19-21-27-38-40-41-50-56-64-66-84-108-109-114-119-186-189.

22 placeret ud af 30 medsendte duer. (993 point) 

PAGE - 11

023-19-121 “Alexis” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” far, bedstefar og oldefar til 23 x Sektionsvindere. “Alexis” er også barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” som er mor, bedstemor og oldemor til 8 x Sektionsvindere. Det er anden uge i træk at “Alexis” er først på slaget.

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 5 juni fra Altona S. 383 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-121 “Alexis” som fløj 1286,78 m/min. = 77 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 26 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 137 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 47 ud af 830 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 5 juni:

2-3.

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (989 point) 

PAGE - 12

Sektionsvinder

 

023-18-860 “Astria” er datter af 027-17-7642 “Klør-Es” som er far og bedstefar til 5 x Sektionsvindere. “Astria” var også Sektionsvinder i 2020. 

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 5 juni fra Altona 383 km.  

 

Første due på slaget var 023-18- 860 “Astria” som fløj 1343,93 m/min. = 81 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 57 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 237 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 31 ud af 1578 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 5 juni:

1-5-12-16-19-23-24-26-30-42-51-57-59.

13 placeret ud af 29 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 13

250-18-7921 “Sandi” er datter af vores maraton duer fra Peet Solleveld, Holland.

Kapflyvning uge 23 søndag d. 5 juni fra Celle 498 km.  

 

Første due på slaget var 250-18-7921 “Sandi” som fløj 1257,52 m/min. = 75 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 32 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 114 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 17 ud af 817 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Celle d. 5 juni:

3-4-6-13-20-21-28.

7 placeret ud af 17 medsendte duer. (994 point) 

PAGE - 14

023-20-250 “Baron” er for anden gang i sæsonen første på salget. “Baron” er barnebarn af vores 2 gamle hanner Bel 15-6283621 “Okking” og 023-14-652 “Oluf”. De er begge forældre til sektionsvinder.

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 12 juni fra Haderslev 203 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-250 “Baron” som fløj 1317,33  m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 183 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 7 ud af 773 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 12 juni:

7-41-90-91-93-114-122-127-128-130-163-190.

12 placeret ud af 31 medsendte duer. (995 point) 

PAGE - 15

086-19-380 “Frk. Bøgh” er en foræring fra Bent Bøgh 086 “Bangsbo”. “Frk. Bøgh” er efter 086-07-215 “Mister Bøgh” 2 x Sektionsvinder og 43 placeringer i sek.53 samt 1. Es-due i sektionen.

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 12 juni fra Henstedt 362 km.  

 

Første due på slaget var 086-19-380 “Frk. Bøgh” som fløj 1160,60 m/min. = 70 km/t.

Forening 023: Nr. 9 ud af 127 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 22 ud af 438 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 12 juni:

22-24-35-37-40-42-48-58-68-75-83-94-95-105-106.

15 placeret ud af 35 medsendte duer. (976 point) 

PAGE - 16

023-19-153 “Jack” er barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules” som er far og bedstefar til 19 x Sektionsvindere. “Jack” er først på slaget for anden gang i år.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 19 juni fra Åbenrå 228 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-153 “Jack” som fløj 1662,32  m/min. = 100 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 191 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 7 ud af 804 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Åbenrå d. 19 juni:

7-30-31-32-44-45-51-62-63-64-68-70-75-119-120-121-123-124-125-127-131-149-151-152-157-178-200-201.

28 placeret ud af 38 medsendte duer. (979 point) 

PAGE - 17

023-20-222 “Brit” er efter NL 19-1450192 “The White Lion” som kommer fra Dick de Leeuw, Holland og barnebarn af Bel 15-6283621 “Okking” som er far til 023-16-409 “Nancy” 1 x Sektionsvinder og 023-17-980 “Mette” 1. Es-due Sprint Sek.54 – Hunner 2019.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 19 juni fra Garlstorf S. 427 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-222 “Brit” som fløj 1361,23 m/min. = 82 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 18 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 121 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 8-37-44-49 ud af 720 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Garlstorf S. d. 19 juni:

3-10-12-13.

4 placeret ud af 4 medsendte duer. (967 point) 

PAGE - 18

SEKTIONSVINDER

 

086-19-380 “Frk. Bøgh” er en foræring fra Bent Bøgh 086 “Bangsbo”. “Frk. Bøgh” er efter 086-07-215 “Mister Bøgh” 2 x Sektionsvinder og 43 placeringer i sek.53 samt 1. Es-due i sektionen. “Frk. Bøgh” er for anden uge i træk først på slaget.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 19 juni fra Garlstorf 427 km.  

 

Første due på slaget var 086-19-380 “Frk. Bøgh” som fløj 1378,06 m/min. = 83 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 57 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 199 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 4-14-25-33-43-59-72 ud af 1164 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Garlstorf d. 19 juni:

1-4-8-9-10-13-16-22-26-33-44.

11 placeret ud af 21 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 19

SEKTIONSVINDER

 

023-20-297 “Lemme 2” stammer ud af PØ´ avlsprojekt, (Preben og Bo, Fyn). Maraton duer fra Verweij de Haan, Holland.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 19 juni fra Münster 566 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-297 “Lemme 2” som fløj 1391,86 m/min. = 84 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 31 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 105 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 5-7-8-24-41-51-93 ud af 752 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Münster d. 19 juni:

1-2-3-9-10-11-17-21-22.

9 placeret ud af 14 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 20

023-20-565 “Huxi” er søn af “MC Puttefar” som er barnebarn af “De Limoges” Bel 13-6096329 fra Engels. Mor til “Huxi” er 023-18-829 “Sara” som er søster til 5 x Sektionsvindere.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 26 juni fra Vamdrup 228 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-565 “Huxi”  som fløj 1301,83 m/min. = 78 km/t.

Forening 023: Nr. 7 ud af 168 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 43 ud af 723 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 26 juni:

43-149-151-154

4 placeret ud af 25 medsendte duer. (968 point) 

PAGE - 21

023-20-237 “Cimber” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” som er far, bedstefar og oldefar til 23 x Sektionsvindere. Mor til “Cimber” er en foræring fra Johannes Markussen, Vejle.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 26 juni fra Schleswig 284 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-237 “Cimber” som fløj 1239,39 m/min. = 74 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 123 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 6 ud af 393 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Schleswig d. 26 juni:

12-32-34-40-41-49-72-73-74-76-84-87-88.

13 placeret ud af 40 medsendte duer. (977 point) 

PAGE - 22

023-20-201 “Fister” er barnebarn af 023-10-201 “Dennis” som er far til 023-15-784 “Kalle” 2 x Sektionsvinder og 1. Es-due på Lang i sektion 54. Bedstemor er 023-10-202 som er mor og bedstemor til 8 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 26 lørdag d. 3 juli fra Horsens N. 127 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-201 “Fister” som fløj 1037,25 m/min. = 62 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 172 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 724 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Horsens N. d. 3 juli:

9-10-27-38-42-103-130-171.

8 placeret ud af 20 medsendte duer. (970 point) 

PAGE - 23

023-20-222 “Brit” er efter NL 19-1450192 “The White Lion” som kommer fra Dick de Leeuw, Holland og barnebarn af Bel 15-6283621 “Okking” som er far til 023-16-409 “Nancy” 1 x Sektionsvinder og 023-17-980 “Mette” 1. Es-due Sprint Sek.54 – Hunner 2019. “Brit” er for anden gang i år, først på slaget.

Kapflyvning uge 26 lørdag d. 3 juli fra Altona S. 383 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-222 “Brit” som fløj 1148,25 m/min. = 69 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 22 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 136 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 6-7-16 ud af 858 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 3 juli:

3-4-6.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (991 point) 

PAGE - 24

SEKTIONSVINDER

 

023-19-109 “Marica” er datter af 023-14-603 “Niclas” som er 1 x Sektionsvinder og har 57 plac. i sektion 54 og 1. Es-due på Mellem Sport 2016 i sektion 54. Mor til “Marica” er 023-16-409 “Nancy” som er 1 x Sektionsvinder og har 39 plac. i sektion 54 og 9. Olympiade Kl. B – Ddb 2019. “Marica” er nu nr. 1 og 2 i sektionen i år på mellem.

Kapflyvning uge 26 lørdag d. 3 juli fra Altona 383 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-109 “Marica” som fløj 1138,77 m/min. = 68 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 98 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 301 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 18-20-23-56-73 ud af 1879 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 3 juli:

1-2-3-9-10-19-44-51-54.

9 placeret ud af 33 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 25

SEKTIONSVINDER

 

023-18-75 “Nicole” er datter af Bel 08-6205094 “Aristocraat” som er far og bedstefar til 2 x Sektionsvinder samt 1. og 2. Es-due på Lang i sektion 54 i 2018 og 2019. Ligeledes er “Aristocraat” bedstefar til 1. Es-due på Mellem i 2016. “Nicole” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” som er far, bedste- og oldefar til 23 x Sektionsvindere. 

Kapflyvning uge 26 lørdag d. 3 juli fra Gøttingen 623 km.  

 

Første due på slaget var 023-18-75 “Nicole” som fløj 1113,87 m/min. = 67 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 39 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 122 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 4 ud af 838 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Gøttingen d. 3 juli:

1-5-13-18-22.

5 placeret ud af 14 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 26

023-20-237 “Cimber” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” som er far, bedstefar og oldefar til 23 x Sektionsvindere. Mor til “Cimber” er en foræring fra Johannes Markussen, Vejle. “Cimber” er først på slaget for anden gang i år.

Kapflyvning uge 27 lørdag d. 10 juli fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-237 “Cimber” som fløj 1329,47 m/min. = 80 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 126 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 13 ud af 516 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 10 juli:

13-15-16-18-34-35-50.

7 placeret ud af 24 medsendte duer. (985 point) 

PAGE - 27

023-19-121 “Alexis” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” far, bedstefar og oldefar til 23 x Sektionsvindere. “Alexis” er også barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” som er mor, bedstemor og oldemor til 8 x Sektionsvindere. Det er tredje gang i år at “Alexis” er først på slaget.

Kapflyvning uge 27 lørdag d. 10 juli fra Henstedt 362 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-121 “Alexis” som fløj 1251,34 m/min. = 75 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 77 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 303 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 16 og 21 ud af 2305 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt 10 juli:

3-4-19-27-30-40-51-52-55-63-72.

11 placeret ud af 35 medsendte duer. (988 point) 

PAGE - 28

023-20-201 “Fister” er barnebarn af 023-10-201 “Dennis” som er far til 023-15-784 “Kalle” 2 x Sektionsvinder og 1. Es-due på Lang i sektion 54. Bedstemor er 023-10-202 som er mor og bedstemor til 8 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 17 juli fra Brædstrup 120 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-201 som fløj 1221,24 m/min. = 73 km/t.

Forening 023: Nr. 13 ud af 197 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 90 ud af 759 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Brædstrup d. 17 juli:

90-110-132-153-154-156-157-158-166.

9 placeret ud af 31 medsendte duer. (947 point) 

PAGE - 29

023-19-121 “Alexis” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” far, bedstefar og oldefar til 23 x Sektionsvindere. “Alexis” er også barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” som er mor, bedstemor og oldemor til 8 x Sektionsvindere. Det er fjerde gang i år at “Alexis” er først på slaget.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 17 juli fra Garlstorf S. 427 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-121 “Alexis” som fløj 1072,51 m/min. = 64 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 16 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 15 ud af 131 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Garlstorf S. d. 17 juli:

15-16-18.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (932 point) 

PAGE - 30

023-19-186 “Rambo” er søn af 250-18-7683 “MC Puttefar” som er barnebarn af Bel 13-6096329 “De Limoges” – 1. nat. Limogse ud af 15009 duer. 

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 17 juli fra Garlstorf 427 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-186 “Rambo” som fløj 1057,65 m/min. = 63 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 68 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 16 ud af 225 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Garlstorf d. 17 juli:

16-23-24-25-26-28-34-39-42-46-48-53.

12 placeret ud af 24 medsendte duer. (920 point) 

PAGE - 31

SEKTIONSVINDER

 

075-19-1012 “Mikkel” er søn af 023-10-201 “Dennis” som er far til 023-15-784 “Kalle” 2 x Sektionsvinder og 1. Es-due på Lang i sektion 54 og 075-19-1011 “Gerda” 1 x Sektionsvinder Dresden 2020. “Dennis” er også bedstefar til 075-15-6916 som Christian Mikkelsen blev regionsvinder med fra Hof.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 17 juli fra Hof 765 km.  

 

Første due på slaget var 075-19-1012 “Mikkel” som fløj 996,34 m/min. = 60 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 33 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 82 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 4 ud af 508 medsendte duer.

National: Nr. 10 ud af 1361 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Hof d. 17 juli:

1-4-6-8-10-12-14.

7 placeret ud af 12 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 32

023-21-370 er efter Bel 15-6283621 “Okking” som er far til 023-16-409 “Nancy” 1 x Sektionsvinder og 9. Olympiade KL. B – Ddb 2019 og 023-17-980 “Mette” 12. Olympiade KL. A – Ddb 2019. Mor til 023-21-370 er 023-16-434 “Frk. Sørensen” er halvsøster til 023-18-48 “Larsen” 2 x Sektionsvinder og 2. Es-due Sprint Sek. 54 2019. 

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 17 juli fra Brædstrup 120 km.  

 

Første due på slaget var 023-21-370 som fløj 1188,66 m/min. = 71 km/t.

Forening 023: Nr. 27 ud af 238 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 71 ud af 870 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Brædstrup d. 17 juli:

71-75-78-80-124-153-159-160-161-162-164-166-169-204-205-206.

16 placeret ud af 72 medsendte duer. (972 point) 

PAGE - 33

023-20-208 “Diva” er datter af 023-18-48 “Larsen” 2 x Sektionsvinder og 1. Es-due åben Ddb/sek.54 2020. Mor til “Diva” er 023-17-980 “Mette” 1. Es-due Sprint Sek.54 – Hunner 2019.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 24 juli fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-208 “Diva” som fløj 1349,42 m/min. = 81 km/t.

Forening 023: Nr. 9 ud af 172 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 21 ud af 631 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 24 juli:

21-36-52-53-55-56-68-115-117-118-121-127-133-135-140.

15 placeret ud af 25 medsendte duer. (963 point) 

PAGE - 34

023-17-930 “Rikke” er datter af 023-13-1276 “Kette” som er far til 023-16-818 “Fabiola” 2 x Sektionsvinder og i Top 5 som Es.due fra 2017-2020 på mellem sek.54. Mor til “Rikke” er 023-15-749 “Lullu” som er mor til 023-18-860 “Astria” 2 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 24 juli fra Husum 293 km.  

 

Første due på slaget var 023-17-930 “Rikke” som fløj 1304,53 m/min. = 78 km/t.

Forening 023: Nr. 8 ud af 102 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 381 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 24 juli:

9-13-44-50-51-52-58-59-60-75-76-99-100-101.

14 placeret ud af 31 medsendte duer. (986 point) 

PAGE - 35

023-21-303 er efter 023-13-1276 “Kette” som er far til 023-16-818 “Fabiola” 2 x Sektionsvinder og i Top 5 som Es-due fra 2017-2020 på mellem sek.54.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 24 juli fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-21-303 som fløj 1320,02 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 13 ud af 239 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 13 ud af 820 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 24 juli:

13-14-15-16-18-28-31-33-34-36-48-73-91-92-93-94-95-98-99-100-101-129-130-132-133-134-146-157-159-162-165.

31 placeret ud af 69 medsendte duer. (991 point) 

PAGE - 36

023-20-208 “Diva” er datter af 023-18-48 “Larsen” 2 x Sektionsvinder og 1. Es-due åben Ddb/sek.54 2020. Mor til “Diva” er 023-17-980 “Mette” 1. Es-due Sprint Sek.54 – Hunner 2019. “Diva” er for anden uge i træk først på slaget.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 31 juli fra Vamdrup 203 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-208 “Diva” som fløj 1561,68 m/min. = 94 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 153 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 10 ud af 552 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 31 juli:

10-41-43-49-56-93-101-127-136.

 9 placeret ud af 23 medsendte duer. (991 point) 

PAGE - 37

023-19-121 “Alexis” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” far, bedstefar og oldefar til 23 x Sektionsvindere. “Alexis” er også barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” som er mor, bedstemor og oldemor til 8 x Sektionsvindere. Det er femte gang i år at “Alexis” er først på slaget.

Kapflyvning uge 28 søndag d. 1 august fra Altona S. 383 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-121 “Alexis” som fløj 1385,82 m/min. = 83 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 20 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 125 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona S. d. 1 august:

2-18.

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (998 point) 

PAGE - 38

086-19-392 “Hr. Bøgh” er en foræring fra Bent Bøgh, 086 Frederikshavn.

Kapflyvning uge 30 søndag d. 1 august fra Altona 383 km.  

 

Første due på slaget var 086-19-392 “Hr. Bøgh” som fløj 1330,26 m/min. = 80 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 83 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 253 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 1 august:

9-19-24-25-28-32-52-54-60-61.

10 placeret ud af 21 medsendte duer. (984 point) 

PAGE - 39

075-19-1012 “Mikkel” er søn af 023-10-201 “Dennis” som er far til 023-15-784 “Kalle” 2 x Sektionsvinder og 1. Es-due på Lang i sektion 54 og 075-19-1011 “Gerda” 1 x Sektionsvinder Dresden 2020. “Dennis” er også bedstefar til 075-15-6916 som Christian Mikkelsen blev regionsvinder med fra Hof. Der er anden langflyvning i træk at “Mikkel” er først på slaget.

Kapflyvning uge 30 søndag d. 1 august fra Giesen 744 km.  

 

Første due på slaget var 075-19-1012 “Mikkel” som fløj 1060,68 m/min. = 64 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 35 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 88 medsendte duer.

Region Nord: Nr. 12 ud af 569 medsendte duer.

National: Nr. 82 ud af 1510 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Giesen d. 1 august:

3-9-10-15-22.

5 placeret ud af 14 medsendte duer. (898 point) 

PAGE - 40

023-21-370 er efter Bel 15-6283621 “Okking” som er far til 023-16-409 “Nancy” 1 x Sektionsvinder og 9. Olympiade KL. B – Ddb 2019 og 023-17-980 “Mette” 12. Olympiade KL. A – Ddb 2019. Mor til 023-21-370 er 023-16-434 “Frk. Sørensen” er halvsøster til 023-18-48 “Larsen” 2 x Sektionsvinder og 2. Es-due Sprint Sek. 54 2019. 023-21-370 er for anden gang i år først på slaget.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 31 juli fra Haderslev 203 km.  

 

Første due på slaget var 023-21-370 som fløj 1472,94 m/min. = 88 km/t.

Forening 023: Nr. 18 ud af 196 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 22 ud af 602 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 31 juli:

22-36-37-42-43-80-83-84-85-86-121-122-124.

13 placeret ud af 53 medsendte duer. (989 point) 

PAGE - 41

SEKTIONSVINDER

 

023-20-201 “Fister” er barnebarn af 023-10-201 “Dennis” som er far til 023-15-784 “Kalle” 2 x Sektionsvinder, 075-19-1011 Gerda 1 x Sektionsvinder Dresden og 075-19-1012 “Mikkel” 1 x Sektionsvinder Hof.

Kapflyvning uge 31 søndag d. 8 august fra Schleswig 284 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-201 “Fister” som fløj 1572,18 m/min. = 94 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 95 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 256 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Schleswig d. 8 august:

1-2-6.

3 placeret ud af 16 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 42

023-21-348 er efter 023-14-652 “Oluf” 1 x Sektionsvinder og 4. Es-due mellem sek.54 2016. “Oluf” er far, bedstefar og oldefar til 4 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 31 fredag d. 6 august fra Haderslev 203 km.  

 

Første due på slaget var 023-21-348 som fløj 1287,81 m/min. = 88 km/t.

Forening 023: Nr. 19 ud af 186 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 20 ud af 464 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 6 august:

20-21-22-23-39-46-47-48-49-50-62-67-69-71-83-84-85-95-98-99.

20 placeret ud af 41 medsendte duer. (991 point) 

PAGE - 43

023-21-301 er efter 156-20-537 “Nielsen” fra Søren & Michael 156 “Pax” og 075-20-567 “Kis” fra Christian Mikkelsen 075 “Morsø” 

Kapflyvning uge 31 søndag d. 8 august fra Schleswig 284 km.  

 

Første due på slaget var 023-21-301 som fløj 1472,94 m/min. = 88 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 27 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 99 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Schleswig d. 8 august:

8-18-20-23.

4 placeret ud af 16 medsendte duer. (875 point) 

PAGE - 44

023-20-201 “Fister” er barnebarn af 023-10-201 “Dennis” som er far til 023-15-784 “Kalle” 2 x Sektionsvinder, 075-19-1011 Gerda 1 x Sektionsvinder Dresden og 075-19-1012 “Mikkel” 1 x Sektionsvinder Hof. “Fister” er for fjerde gang først på slaget i år.

Kapflyvning uge 32 lørdag d. 14 august fra Lüneburg S. 425 km.  

 

Første due på slaget var 023-20-201 “Fister” som fløj , m/min. =  km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 19 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 8 ud af 120 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Lüneburg S. d. 14 august:

8-19-29.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (978 point) 

PAGE - 45

086-19-392 “Hr. Bøgh” er en foræring fra Bent Bøgh, 086 Frederikshavn.

Kapflyvning uge 32 lørdag d. 14 august fra Lüneburg 425 km.  

 

Første due på slaget var 086-19-392 “Hr. Bøgh” som fløj 1376,24 m/min. = 83 km/t.

Forening 023: Nr. 8 ud af 135 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 20 ud af 266 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Lüneburg d. 14 august:

20-24-46-47-66-67.

6 placeret ud af 24 medsendte duer. (948 point) 

PAGE - 46

023-18-12 “Andrea” er datter af 023-14-1027 “David” som er far til 023-16-840 “Irma” 1. Es-due Lang Region Nord 2018. Mor til “Andrea” er 027-15-5545 som er helsøster til 7 x Sektionsvindere. Disse duer er kapfløjet af Bent Th. Pedersen, Esbjerg.

Kapflyvning uge 32 lørdag d. 14 august fra Antwerpen 752 km.  

 

Første due på slaget var 023-18-12 “Andrea” som fløj 1212,87 m/min. =  73 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 32 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 87 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Antwerpen d. 14 august:

9-11-12-14-20.

5 placeret ud af 8 medsendte duer. (914 point) 

PAGE - 47

023-21-324 er efter 023-14-1027 “David” og Bel 14-6308028 “Ivorin”, de er forældre til 023-16-840 “Irma” som har flg. plac. 1-3-4-16-16-19-21 osv. ialt 13 plac. i sek.54 på 3 år.
1. Es-due Lang Region nord – Hunner 2018.
1. Es-due Lang Ddb/sek.54 – Hunner 2018.

Kapflyvning uge 32 lørdag d. 14 august fra Lüneburg 425 km.  

 

Første due på slaget var 023-21-324 som fløj 1291,24 m/min. =  77 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 34 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 11 ud af 93 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Lüneburg d. 14 august:

11-14-15-18.

4 placeret ud af 12 medsendte duer. (917 point)