PAGE - 2

Kapflyvning 2020

 

Kapflyvning er et af mange parameter, hvorpå vi kan måle, om vi arbejder i den rigtige retning. Ligesom avlsarbejde, foder og træningsforhold, samt slagets funktionalitet er det et samspil, der i sidste ende be- eller afkræfter vores ideer og tanker med brevduesporten.

 

Vi har store forhåbninger for denne sæson, da vi mener at have gjort meget for at alt skal lykkedes.

 

Spændingen ved at vente på duerne når de kommer fra kapflyvning (200 – 950 km) er meget stor. 

PAGE - 3

Kapflyvningsplan 2020

Uge 19

Uge 20

Uge 21

Uge 22

  • Haderslev – 203 km.
  • Rendsburg Sport –  km.
  • Rendsburg –  km.

Uge 23

  • Vamdrup – 185 km.
  • Altona – 373 km.
  • Gøttingen – 595 km.

Uge 24

  • Haderslev – 203 km.
  • Henstedt Sport – 362 km.
  • Henstedt – 362 km.

Uge 25

  • Vamdrup – 185 km. 
  • Altona Sport – 373 km.
  • Altona – 373 km.
  • Osnabrück – 523 km.

Uge 26

  • Vamdrup – 185 km.
  • Bremen Sport – 458 km.
  • Bremen – 458 km.

Uge 27

Uge 28

  • Vamdrup – 185 km.
  • Garlstorf Sport –  km.
  • Garlstorf –  km.

Uge 29

  • Vamdrup – 185 km.
  • Altona Sport – 373 km.
  • Altona – 373 km.
  • Giesen – 718 km.

Uge 30

  • Haderslev – 203 km.
  • Soltau Sport – 457 km.
  • Soltau – 457 km.

Uge 31

  • Haderslev – 203 km.
  • Henstedt Sport – 362 km.
  • Henstedt – 362 km.
  • Dresden – 713 km.

Uge 32

  • Altona Sport – 373 km.
  • Altona  – 373 km.
PAGE - 4

023-17-980 “Mette” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-11-1170 “Peggy”, “Mette” er halvsøster til 2 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 19 lørdag d. 9 maj  fra Horsens N, 127 km.  

Første due på slaget var 023-17-980 “Mette” som fløj 1337,42  m/min. = 80 km/t.

Forening 023: Nr. 7 ud af 205 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 10 ud af 691 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Horsens N. d. 9 maj:

10-11-12-13-14-15-16-35-37-68-70-72-73-74-88-96-103-106-114-118-119

21 placeret ud af 42 medsendte duer. (988 point) 

PAGE - 5

023-19-106 “Pluto” er halvbror til 023-14-603 Niclas” 1 x sektionsvinder og har 51 sektionsplaceringer samt halvbror til 023-17-975 “Tonne” 1 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 19 lørdag d. 9 maj  fra Horsens N, 127 km.  

Første due på slaget var 023-19-106 “Pluto” som fløj 1374,63  m/min. = 82 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 202 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 23 ud af 683 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Horsens N. d. 9 maj:

23-24-25-27-28-29-56-57-58-59-77-102-106-116-126-136-149-150-156-157-167

21 placeret ud af 41 medsendte duer. (977 point) 

PAGE - 6

023-19-151 “Bella” er efter vores marathon duer. NL 17-1206794 “Peet” og Bel 17- 2139111 “Miet”

Kapflyvning uge 20 lørdag d. 16 maj fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-151 “Bella” som fløj 1369,48 m/min. = 82 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 195 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 16 ud af 557 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 16 maj:

16-17-19-60-61-62-63-64-66-69-70-79-89-92-94-95-96-97-98-100-105-117-134-137

24 placeret ud af 39 medsendte duer. (981 point) 

PAGE - 7

023-19-145 “Falken” er efter 023-11-1170 “Peggy” og halvbror til 023-17-980 “Mette” 1. Es-due Sprint sek.54 – Hunner 2019 og 023-13-532 “Jack” 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 20 lørdag d. 16 maj fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-19-145 “Falken” som fløj 1361,28  m/min. = 82 km/t.

Forening 023: Nr. 15 ud af 189 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 35 ud af 558 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 16 maj:

35-37-44-50-55-156-116-110-48-114-115-117-118-122-127-134-135

17 placeret ud af 40 medsendte duer. (967 point)  

PAGE - 8

086-19-393 “Bette Bøgh” er en foræring fra Bent Bøgh 086. 

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 26 maj fra Vamdrup 185 km.  

 

Første due på slaget var 086-19-393 “Bette Bøgh” som fløj 1639,06 m/min. = 98 km/t.

Forening 023: Nr. 16 ud af 255 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 32 ud af 912 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 26 maj:

32-34-46-69-71-72-74-75-96-126-131-133-149-151-156-181-182-183-185-186-189-192

21 placeret ud af 55 medsendte duer. (987 point) 

PAGE - 9

023-18-48 “Larsen” er søn af 023-12-451 “Wim Junior” som er far til 5 x Sektionsvinder og 023-13-531 “Stina” 3. Es-due Sprint Sektion 54. 

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 26 maj fra Husum S. 293 km.  

 

Første due på slaget var 023-18-48 “Larsen” som fløj 1543,74  m/min. = 93 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 32 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 156 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 26 maj:

2-7-33.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (998 point) 

PAGE - 10

023-18-860 “Astria” er efter 027-17-7642 “Klør Es” som er bedstefar til 3 x Sektionsvinder hos Kristian E. Christensen 0196. “Klør Es” er købt hos Bent Th. Petersen, Esbjerg og er helbror til 7 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 26 maj fra Husum 293 km.  

 

Første due på slaget var 023-18-860 “Astria” som fløj 1538,98 m/min. = 92 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 116 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 4 ud af 365 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 26 maj:

4-22-29-30-35-44-58-70-73-74-88

11 placeret ud af 30 medsendte duer. (991 point)