PAGE - 2

Kapflyvning 2017

 

Kapflyvning er et af mange parameter, hvorpå vi kan måle, om vi arbejder i den rigtige retning. Ligesom avlsarbejde, foder og træningsforhold, samt slagets funktionalitet er det et samspil, der i sidste ende be- eller afkræfter vores ideer og tanker med brevduesporten.

 

Vi har store forhåbninger for denne sæson, da vi mener at have gjort meget for at alt skal lykkedes.

 

Spændingen ved at vente på duerne når de kommer fra kapflyvning (200 – 950 km) er meget stor. 

PAGE - 3

023-16-818 “Fabiola” er datter af 023-13-1276 “Kette” og 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade klasse B – DdB 2016 og barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules” og 023-05-148 “Sokpot”.

023-16-818 “Fabiola” er for fjerde gang først på slaget.

Kapflyvning uge 32 lørdag d. 12 august fra Altona Sport, 383 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1283,17 m/min. = 77 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 24 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 7 ud af 110 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 12 august:

7-8-22.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (991 point) 

PAGE - 4

023-15-833 “Kurt” er søn af 023-11-350 “Basse” og 025-14-778 “Venus” fra Kurth Larsen 025 “Hjørring”.

023-15-833 “Kurt” er for tredje gang først på slaget.

Kapflyvning uge 32 lørdag d. 12 august fra Altona, 383 km.  

Første due på slaget var 023-15-833 “Kurt” som fløj 1285,11 m/min. = 77 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 66 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 305 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 12 august:

3-6-65-69.

4 placeret ud af 24 medsendte duer. (975 point) 

PAGE - 5

Sektionsvinder

023-15-784 “Kalle” er barnebarn af Bel 03-6235581 “Evita” som er mor og bedstemor til 1 regionsvinder og 7 sektionsvinder.

023-15-784 “Kalle” er for tredje gang først på slaget på langflyvningerne.

Kapflyvning uge 31 lørdag d. 5 august fra Dresden, 698 km.  

Første due på slaget var 023-15-784 “Kalle” som fløj 1233,82 m/min. = 74 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 17 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 106 medsendte duer.

Gruppe: Nr. 1 ud af 496 medsendte duer.

Region nord: Nr. 2 ud af 863 medsendte duer.

Region syd og nord: Nr 4 ud af 1561 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Dresden d. 5 august:

1-4-14-19.

4 placeret ud af 9 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 6

023-16-818 “Fabiola” er datter af 023-13-1276 “Kette” og 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade klasse B – DdB 2016 og barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules” og 023-05-148 “Sokpot”.

023-16-818 “Fabiola” er for tredje gang først på slaget.

Kapflyvning uge 31 lørdag d. 5 august fra Henstedt Sport, 362 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1340,71 m/min. = 80 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 23 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 120 medsendte duer.

Region nord: Nr. 48 ud af 990 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 5 august:

5-6-10.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (992 point) 

PAGE - 7

023-15-833 “Kurt” er søn af 023-11-350 “Basse” og 025-14-778 “Venus” fra Kurth Larsen 025 “Hjørring”.

023-15-833 “Kurt” er for anden gang først på slaget.

Kapflyvning uge 31 lørdag d. 5 august fra Henstedt, 362 km.  

Første due på slaget var 023-15-833 “Kurt” som fløj 1321,43 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 41 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 14 ud af 260 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 5 august:

14-15-55-56.

4 placeret ud af 21 medsendte duer. (978 point) 

PAGE - 8

023-16-848 “Narni” er søn af Bel 08-6205094 “Aristocraat” og barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules”.

Kapflyvning uge 31 lørdag d. 5 august fra Åbenrå, 228 km.  

Første due på slaget var 023-16-848 “Narni”” som fløj 1382,92 m/min. = 83 km/t.

Forening 023: Nr. 7 ud af 77 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 27 ud af 433 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Åbenrå d. 5 august:

27-28-31-32-60-85-91-106.

8 placeret ud af 16 medsendte duer. (972 point) 

PAGE - 9

023-16-818 “Fabiola” er datter af 023-13-1276 “Kette” og 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade klasse B – DdB 2016 og barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules” og 023-05-148 “Sokpot”.

023-16-818 “Fabiola” er for anden gang først på slaget.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 29 juli fra Altona Sport, 383 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1611,35 m/min. = 96 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 31 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 179 medsendte duer.

Region nord: Nr. 10 ud af 1027 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 29 juli:

2-12.

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (995 point) 

PAGE - 10

023-15-765 “Heidi” er datter af 023-14-1027 “David” og 023-11-1170 “Peggy”.

023-15-765 “Heidi” er søster til 023-13-532 “Jack”, 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 29 juli fra Altona, 383 km.  

Første due på slaget var 023-15-765 “Heidi” som fløj 1505,28 m/min. = 90 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 47 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 20 ud af 243 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 29 juli:

20-21-39-58.

4 placeret ud af 20 medsendte duer. (963 point) 

PAGE - 11

023-16-854 “Sonja” er datter af 023-13-1276 “Kette” og 027-12-2602 “Bria”.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 29 juli fra Åbenrå, 228 km.  

Første due på slaget var 023-16-854 “Sonja” som fløj 1631,65 m/min. = 98 km/t.

Forening 023: Nr. 10 ud af 113 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 68 ud af 516 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Åbenrå d. 29 juli:

68-70-73-75-80.

5 placeret ud af 22 medsendte duer. (953 point) 

PAGE - 12

Sektionsvinder 

023-15-790 “Iben” er datter af 027-12-2180 “Milton” og 027-12-2495 “Joice”

023-15-790 “Iben” er søster til 023-14-622 “Isabella”, 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 22 juli fra Dresden, 698 km.  

Første due på slaget var 023-15-790 “Iben” som fløj 1318,84 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 22 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 153 medsendte duer.

Region nord: Nr. 18 ud af 1038 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra dresden d. 22 juli:

1-2-8-14-24.

5 placeret ud af 11 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 13

023-14-603 “Niclas” er søn af 027-13-2753 “Caca” og 023-13-598 “Jackline” som er helsøster til 023-13-599 “Farao” 1 x sektionsvinder.

023-14-603 “Niclas” er sektionsvinder tidligere på sæsonen.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 22 juli fra Elmshorn Sport, 374 km.  

Første due på slaget var 023-14-603 “Niclas” som fløj 1250,74 m/min. = 75 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 24 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 11 ud af 131 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Elmshorn d. 22 juli:

11-15-26.

3 placeret ud af 4 medsendte duer. (974 point) 

PAGE - 14

023-16-842 “Tina” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-13-530 “Cille”.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 22 juli fra Elmshorn, 374 km.  

Første due på slaget var 023-16-842 “Tina” som fløj 1272,07 m/min. = 76 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 45 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 6 ud af 270 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Elmshorn d. 22 juli:

6-7-10-11-20-24-25-28-29-42-50-66-67.

13 placeret ud af 20 medsendte duer. (974 point) 

PAGE - 15

023-15-770 “Frede” er søn af 023-12 451 “Wim-Junior” og 023-11-352 “Speedy”

023-15-770 “Frede” er bror til 023-14-652 “Oluf” 1 x Sektionsvinder og 4. Es-due på mellem sek.54 – 2016.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 22 juli fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-15-770 “Frede” som fløj 1315,97 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 129 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 651 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 22 juli:

2-3-14-15-17-33-62-65-88-110-115-118-136-143-156-161.

16 placeret ud af 26 medsendte duer. (995 point) 

PAGE - 16

023-16-418 “Sune” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” og Bel 11-6261475 “Riksen”.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 15 juli fra Åbenrå, 228 km.  

Første due på slaget var 023-16-418 “Sune” som fløj 1390,78 m/min. = 83 km/t.

Forening 023: Nr. 14 ud af 139 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 33 ud af 731 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Åbenrå d. 15 juli:

33-52-53-56-104-105-115-119-120-166-168-169-170-171.

14 placeret ud af 26 medsendte duer. (972 point) 

PAGE - 17

023-15-707 “As” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” og Bel 11-6261475 “Riksen”.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 15 juli fra Soltau, 457 km.  

Første due på slaget var 023-15-707 “” som fløj 1345,34 m/min. = 81 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 51 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 10 ud af 272 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Soltau d. 15 juli:

10-18-26-30-36-39-47-49-61-62.

10 placeret ud af 25 medsendte duer. (984 point) 

PAGE - 18

023-16-818 “Fabiola” er datter af 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade klasse B – DdB 2016 og barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules” og 023-05-148 “Sokpot”.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 15 juli fra Soltau Sport, 457 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1359,35 m/min. = 81 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 27 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 11 ud af 185 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Soltau d. 15 juli:

11.

1 placeret ud af 4 medsendte duer. (961 point) 

PAGE - 19

023-16-805 “Raf” er søn af Bel 14-6308028 “Ivorin” og barnebarn af 023-08-31 “Freja” 1 x regionsvinder og 2 x sektionsvinder på landsflyvninger.

“Raf” er for anden gang i år først på slaget.

Kapflyvning uge 27 lørdag d. 8 juli fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-16-805 “Raf” som fløj 1357,47 m/min. = 86 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 140 medsendte duer.

Sektion 54: Nr.  ud af  medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 8 juli:

29-109-111-115-120-123-128-152-164-167.

10 placeret ud af 23 medsendte duer. (985 point) 

PAGE - 20

023-13-522 “Thor” er søn af Bel 07-6110114 “Jules” og 027-12-2608 “Coco Chanel”

023-13-522 “Thor” er bror til 5 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 27 lørdag d. 8 juli fra Altona, 383 km.  

Første due på slaget var 023-13-522 “Thor” som fløj 1237,52 m/min. = 74 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 89 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 12 ud af 458 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 8 juli:

12-13-15-17-20-26-33-37-38-51-65-71-105-111-112-115.

16 placeret ud af 30 medsendte duer. (980 point) 

PAGE - 21

023-15-784 “Kalle” er barnebarn af Bel 03-6235581 “Evita” som er mor og bedstemor til 1 regionsvinder og 7 sektionsvinder.

023-15-784 “Kalle” er for anden gang først på slaget på langflyvningerne.

Kapflyvning uge 27 søndag d. 9 juli fra Antwerpen, 710 km.  

Første due på slaget var 023-15-784 “Kalle” som fløj 1255,57 m/min. = 75 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 22 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 183 medsendte duer.

Region nord: Nr. 36 ud af 1360 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Antwerpen d. 9 juli:

5-25-46.

3 placeret ud af 12 medsendte duer. (990 point) 

PAGE - 22

023-15-833 “Kurt” er søn af 023-11-350 “Basse” og 025-14-778 “Venus” fra Kurth Larsen 025 “Hjørring”…..

Kapflyvning uge 26 søndag d. 2 juli fra Åbenrå, 228 km.  

Første due på slaget var 023-15-833 “Kurt” som fløj 1440,01 m/min. = 86 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 208 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 19 ud af 963 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Åbenrå d. 2 juli:

19-22-23-33-35-41-46-59-62-71-75-78-89-111-112-117-131-133-156-157-159-182-184-200-201-204-208-209-239.

29 placeret ud af 67 medsendte duer. (977 point) 

PAGE - 23

023-14-622 “Isabella” er datter af 023-05-148 “Sokpot” som er far og bedstefar til 10 x sektionsvinder.

“Isabella” er for anden gang første due på slaget.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 25 juni fra Henstedt Sport, 362 km.  

Første due på slaget var 023-14-622 “Isabella” som fløj 1504,59 m/min. = 90 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 42 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 18 ud af 173 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 25 juni:

18-42.

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (985 point) 

PAGE - 24

023-14-652 “Oluf” er søn af 023-12-451 “Wim Junior” og 023-08-26 “Oline”

023-14-652 “Oluf” er sektionsvinder og 4. Es-due på mellem sek.54 – 2016.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 24 juni fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-14-652 “Oluf” som fløj 1324,57  m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 7 ud af 121 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 49 ud af 635 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 24 juni:

49-72-74-76-80-81-84-86-87-88.

10 placeret ud af 29 medsendte duer. (931 point) 

PAGE - 25

023-15-776 “Jeppe” er søn af 023-12-451 “Wim Junior”. 023-15-776 “Jeppe” er bror til 023-14-652 “Oluf” 1 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 24 juni fra Henstedt, 362 km.  

Første due på slaget var 023-15-776 “Jeppe” som fløj 1286,39  m/min. = 77 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 62 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 21 ud af 310 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 24 juni:

21-24-74-78.

4 placeret ud af 24 medsendte duer. (966 point) 

PAGE - 26

023-13-599 “Farao” er søn af Bel 07-6110114 “Jules” og 027-12-2608 “Coco Chanel”.

Det er anden uge i træk at “Farao” er først på slaget.

Kapflyvning uge 25 mandag d. 26 juni fra Hannover,  531 km.  

Første due på slaget var 023-13-599 “Farao” som fløj 1217,93  m/min. = 73  km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 26 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 4 ud af 172 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Hannover d. 26 juni:

4-13.

2 placeret ud af 10 medsendte duer. (980 point) 

PAGE - 27

Sektionsvinder

023-13-599 “Farao” er søn af Bel 07-6110114 “Jules” og 027-12-2608 “Coco Chanel”

023-13-599 “Farao” er bror til 5 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 17 juni fra Bremen, 458 km.  

Første due på slaget var 023-13-599 “Farao” som fløj 1195,49 m/min. = 71 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 59 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 340 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Bremen d. 17 juni:

1-25-26-27-37-45-50-62-71-78-80.

11 placeret ud af 24 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 28

Sektionsvinder

023-14-603 “Niclas” er søn af 027-13-2753 “Caca” og 023-13-598 “Jackline” som er helsøster til 023-13-599 “Farao” 1 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 17 juni fra Bremen Sport, 458 km.  

Første due på slaget var 023-14-603 “Niclas” som fløj 1183,21  m/min. = 71 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 24 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 186 medsendte duer.

Region nord: Nr. 3 ud af 1185 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Bremen d. 17 juni:

1-12-31-41.

4 placeret ud af 4 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 29

023-16-805 “Raf” er søn af Bel 14-6308028 “Ivorin” og barnebarn af 023-08-31 “Freja” 1 x regionsvinder og 2 x sektionsvinder på landsflyvninger.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 17 juni fra Haderslev, 203 km.  

Første due på slaget var 023-16-805 “Raf” som fløj 1324,93 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 147 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 6 ud af 812 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 3 juni:

6-25-33-36-70-71-72-76-97-111-123-128-131-132-133-134-137-171-196-198.

20 placeret ud af 40 medsendte duer. (997 point) 

PAGE - 30

023-14-622 “Isabella” er datter af 023-05-148 “Sokpot” som er far og bedstefar til 10 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 10 juni fra Altona, 383 km.  

Første due på slaget var 023-14-622 “Isabella” som fløj 1504,59 m/min. = 90 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 78 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 403 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 10 juni:

9-10-18-19-20-21-26-32-35-36-45-56-65-97.

14 placeret ud af 29 medsendte duer. (985 point) 

PAGE - 31

023-15-784 “Kalle” er barnebarn af Bel 03-6235581 “Evita” som er mor og bedstemor til 1 regionsvinder og 7 sektionsvinder.

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 10 juni fra Münster, 566 km.  

Første due på slaget var 023-15-784 “Kalle” som fløj 1310,55  m/min. = 78 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 32 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 16 ud af 204 medsendte duer.

Placeringer i sektion 54 fra Münster d. 10 juni:

16-27-41.

3 placeret ud af 11 medsendte duer. (927 point) 

PAGE - 32

023-15-774 “Janus” er søn af 023-13-1276 “Kette” som er far til 3. Es-due / hunner på sprint i sektion 54 2016.

027-12-2608 “Coco Chanel” er bedstemor til “Janus” 

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 10 juni fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-15-774 “Janus” som fløj 1570,05 m/min. = 94 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 151 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 10 ud af 808 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 10 juni:

10-12-13-24-25-28-41-42-132-135-136-137-142-159-172-175.

16 placeret ud af 26 medsendte duer. (994 point) 

PAGE - 33

023-15-766 “Charlie” er søn af 023-12-451 “Wim Junior” og barnebarn af “Jules” Bel 07-6110114 som er far og bedstefar til 11 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 3 juni fra Henstedt Sport, 363 km.  

Første due på slaget var 023-15-766 “Charlie” som fløj 1552,60 m/min. = 93 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 23 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 13 ud af 179 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 3 juni:

13-27.

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (960 point) 

PAGE - 34

023-15-746 “Ditte” er datter af Bel 06-6416098 “Zidan”, far til 4 x sektionsvinder og 023-08-31 “Freja”, 3 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 3 juni fra Henstedt, 363 km.  

Første due på slaget var 023-15-746 “Ditte” som fløj 1591,63  m/min. = 95 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 89 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 7 ud af 487 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 3 juni:

7-14-18-25-49-65-79-87-114.

9 placeret ud af 33 medsendte duer. (960 point) 

PAGE - 35

023-16-839 “Leonora” er barnebarn af Bel 11-6261475 “Riksen” og Bel 08-6373733 / Bel 08-6373717 som er forældre til 11 x sektionsvinder hos I & J Kristensen 0126.

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 3 juni fra Haderslev, 203 km.  

Første due på slaget var 023-16-839 “Leonora” som fløj 1568,12 m/min. =  94 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 114 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 6 ud af 690 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 3 juni:

6-11-12-15-16-17-22-26-45-46-67-98-99-141-142-144.

16 placeret ud af 30 medsendte duer. (981 point) 

PAGE - 36

Sektionsvinder

Vores anden sektionsvinder i år 023-16-900 “Astria” er en foræring fra M & C Hansen.

Det er en krydsning mellem Gaston Van de Wouwer og Jules Lens.

De første 3 duer i sektionen ligger inden for 12 mpm og derefter er der 40 meter til nr. 4.

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 27 maj fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-16-900 som fløj 1603,01 m/min. = 96 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 165 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 916 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 27 maj:

1-29-30-31-32-43-46-50-57-60-118-177-178-185-187-192-210.

17 placeret ud af 36 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 37

023-14-652 “Oluf” er søn af 023-12-451 “Wim Junior” og bedsteforældre er 023-05-148 “Sokpot” og “Bel 11-6261475 “Riksen”.

Der er anden uge i træk, at “Oluf” er først på slaget….

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 27 maj fra Husum Sport, 293 km.  

Første due på slaget var 023-14-652 “Oluf” som fløj 1559,32 m/min. = 93 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 28 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 203 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 27 maj:

5-37.

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (995 point) 

PAGE - 38

905-15-1683910 “Bertel” er søn af 905-14-1034756 som er nr. 1 ud  af 432 duer på 150 km og 905-14-1034790 som er nr. 1 ud af 168 duer på 327 km.

“Bertel” stammer fra Aad & Astrid van Berkel ” House of The “Silver Shadow”  

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 27 maj fra Husum, 293 km.  

Første due på slaget var 905-15-1683910 “Bertel” som fløj 1528,44 m/min. = 92 km/t.

Forening 023: Nr. 9 ud af 98 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 21 ud af 586 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 27 maj:

21-23-29-41-76-93-94-97-108-114-126-127-135-137.

14 placeret ud af 34 medsendte duer. (956 point) 

PAGE - 39

“023-14-652” Oluf er søn af 023-12-451 “Wim Junior” og bedsteforældre er 023-05-148 “Sokpot” og “Bel 11-6261475 “Riksen” 

Kapflyvning uge 20 søndag d. 21 maj fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-14-652 “Oluf” som fløj 1627,34 m/min. = 98 km/t.

Forening 023: Nr. 16 ud af 144 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 35 ud af 730 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 21 maj:

35-36-37-40-51-52-53-55-56-57-59-60-67-86-90-148.

16 placeret ud af 38 medsendte duer. (984 point) 

PAGE - 40

Sektionsvinder

023-16-401 “Mario” er barnebarn af Bel 07-6110114 “Jules” og 023-05-148 “Sokpot”.

De 2 gamle stamhanner er far og bedstefar til henholdsvis 10 og 11 x sektionsvindere.

Kapflyvning uge 20 søndag d. 21 maj fra Vejle, 149 km.  

Første due på slaget var 023-16-401 “Mario” som fløj 1579,47 m/min. = 95 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 149 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 838 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vejle d. 21 maj:

1-2-3-6-11-23-25-28-33-40-43-48-83-84-99-100-113-119-121-126-205.

21 placeret ud af 39 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 41

“Esben” er søn af 023-05-148 “Sokpot” og 027-12-2608 “Coco Chanel”.

Kapflyvning uge 19 søndag d. 14 maj fra Vejle, 149 km.  

Første due på slaget var 023-15-783 “Esben” som fløj 1516,30 m/min. =  91 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 91 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 22 ud af 511 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vejle d.14 maj:

22-25-26-28-29-30-32-115-117-119-120.

11 placeret ud af 38 medsendte duer. (977 point) 

PAGE - 42

“Kamilla” er datter af 027-13-2753 “Caca” og 023-13-598 “Jackline”.

Kapflyvning uge 19 søndag d. 14 maj fra Horsens, 127 km.  

Første due på slaget var 023-15-780 “Kamilla” som fløj 1501,28 m/min. =  90 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 95 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 4 ud af 571 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Horsens d. 14 maj:

4-5-6-8-9-10-11-12-34-35-36-37-40-41-42-43-52-134-135-139.

20 placeret ud af 38 medsendte duer. (980 point)