PAGE - 3

023-17-964 “Valanska” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” og Bel 07-6110114 “Jules”. De er fædre og bedstefædre til 25 Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 19  lørdag d. 12 maj fra Horsens N, 127 km.  

Første due på slaget var 023-17-964 “Valenska” som fløj 1394,91 m/min. = 83 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 143 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 6 ud af 653 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Horsens N. d. 12 maj :

6-11-14-15-17-18-21-23-24-25-37-42-50-57-111-113-117-134-135-152-155-157-161-163.

 24 placeret ud af 42 medsendte duer. (986 point) 

PAGE - 4

023-14-652 “Oluf” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” som er far og bedstefar til 13 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 19 lørdag d. 12 maj  fra Horsens N, 127 km.  

Første due på slaget var 023-14-652 “Oluf” som fløj 1513,15  m/min. = 91 km/t.

Forening 023: Nr. 7 ud af 146 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 7 ud af 638 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Horsens N. d. 12 maj:

7-8-9-10-11-12-13-15-22-23-24-25-26-33-34-36-38-39-41-45-49-50-51-52-53-54-55-60-64-65-66-71-72-80.

 34 placeret ud af 44 medsendte duer. (985 point) 

PAGE - 5

023-17-980 “Mette” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-11-1170 “Peggy”

Kapflyvning uge 20 lørdag d. 19 maj fra Vamdrup, 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-17-980 “Mette” som fløj 1321.27 m/min. =  79 km/t.

Forening 023: Nr. 13 ud af 170 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 13 ud af 701 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 19 maj :

13-14-17-24-25-26-29-30-31-38-39-40-41-49-69-71-79-94-98-112-115-116-118-121-132-156

26 placeret ud af 40 medsendte duer. (978 point) 

PAGE - 6

023-16-403 “Natalie” er datter af 023-11-1162 “Branco” og 023-10-709 “Sally”

Kapflyvning uge 20 lørdag d. 19 maj fra Vamdrup, 185 km.  

 

Første due på slaget var 023-16-403 “Natalie” som fløj 1351,71 m/min. = 81 km/t.

Forening 023: Nr. 14 ud af 165 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 14 ud af 673 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 19 maj :

14-15-16-17-18-19-21-27-33-34-35-36-38-39-44-46-47-48-50-54-60-98-99-100-123-126-143

27 placeret ud af 42 medsendte duer. (973 point) 

PAGE - 7

023-16-409 “Nancy” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-13-530 “Cille”

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 26 maj fra Weddingstedt,  km.  

Første due på slaget var 023-16-409 “Nancy” som fløj 1199,30 m/min. = 72 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 79 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 431 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Weddingstedt d. 26 maj:

2-4-5-9-16-17-18-19-20-68-82-102-106

13 placeret ud af 36 medsendte duer. (996 point) 

PAGE - 8

023-15-766 “Charlie” er søn af 023-12-451 “Wim Junior” far til 3 x Sektionsvinder og 023-12-446 “Fie” 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 26 maj fra Weddingstedt S,  km.  

Første due på slaget var 023-15-766 “Charlie” som fløj 1160,97 m/min. = 70 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 33 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 185 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Weddingstedt S d. 26 maj:

5-9-34-35

4 placeret ud af 4 medsendte duer. (992 point) 

PAGE - 9

023-17-954 “Junker” er søn 023-12-451 “Wim Junior” far til 3 x Sektionsvinder og 053-08-339 “Karin” søster til 2 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 21 lørdag d. 26 maj fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-17-954 “Junker” som fløj 1330,58 m/min. = 80 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 225 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 853 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 26 maj:

9-17-18-31-32-35-38-41-42-43-49-51-52-88-89-90-92-96-97-98-106-107-141-148-156-202

26 placeret ud af 38 medsendte duer. (991 point) 

PAGE - 10

023-023-16-409 “Nancy” er for anden uge i træk først på slaget. “Nancy” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-13-530 “Cille”.

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 2 juni fra Henstedt, 362 km.  

Første due på slaget var 023-16-409 “Nancy” som fløj 1272,11 m/min. = 76 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 57 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 319 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 2 juni:

5-7-10-11-19-37-38-42-44-60-70-71

12 placeret ud af 30 medsendte duer. (986 point) 

PAGE - 11

023-17-963 “Paw” er søn af 023-16-880 “Caesar” og 023-10-214 “Medina” 1 x Sektionsvinder

Kapflyvning uge 22 lørdag d. 2 juni fra Haderslev, 203 km.  

Første due på slaget var 023-17-963 “Paw” som fløj 1290,68 m/min. = 77 km/t.

Forening 023: Nr. 7 ud af 208 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 11 ud af 851 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 2 juni:

11-18-20-27-30-31-37-38-39-40-41-42-48-50-60-96-154-165-167-169-171-173-186-202

24 placeret ud af 35 medsendte duer. (978 point) 

PAGE - 12

023-14-652 “Oluf” er for anden gang i år, først på slaget. “Oluf” er barnebarn af 023-05-148 “Sokpot” som er far og bedstefar til 13 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 22  lørdag d. 2 juni fra Henstedt S, 362 km.  

Første due på slaget var 023-14-652 “Oluf” som fløj 1154,88 m/min. = 69 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 34 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 32 ud af 181 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt S. d. 2 juni :

34

1 placeret ud af 4 medsendte duer. (945 point) 

PAGE - 13

SEKTIONSVINDER

023-16-409 “Nancy” er for tredje uge i træk først på slaget. “Nancy” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-13-530 “Cille”.

“Nancy” har flg. plac. på mellemdistancen i 2018 = 1-2-5

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 9 juni fra Altona, 373 km.  

Første due på slaget var 023-16-409 “Nancy” som fløj 1354,95 m/min. = 81 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 57 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 343 medsendte duer.

7. hurtigst af 1261 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 9 juni:

1-5-8-11-19-27-36-45-49

9 placeret ud af 20 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 14

023-16-840 “Irma” er datter af 023-14-1027 “David” og Bel 14-6308028 “Ivorin”. Halvbror til “Ivorin”, Bel 13-6031851 “King William” er far til Bel 17-6032250 “Jake” 7.  nat. Chateauroux 545 km ud af 27081 medsendte duer.

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 9 juni fra Münster, 566 km.  

Første due på slaget var 023-16-840 “Irma” som fløj 957,94 m/min. = 57 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 19 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 155 medsendte duer.

Region nord: Nr. 24 ud af 1273 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Münster d. 9 juni:

3-21

2 placeret ud af 10 medsendte duer. (967 point) 

PAGE - 15

023-17-980 “Mette” er for anden gang i år, først på slaget. “Mette” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-11-1170 “Peggy” samt halvsøster til 023-16-409 “Nancy”

Kapflyvning uge 23 lørdag d. 9 juni fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-17-980 “Mette” som fløj 1411,43 m/min. = 85 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 211 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 840 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 9 juni:

5-10-24-25-26-30-31-33-34-35-37-53-54-55-63-78-82-84-87-89-95-180-189-190-193-196

26 placeret ud af 36 medsendte duer. (989 point) 

PAGE - 16

SEKTIONSVINDER

023-15-709 “Adolf” er søn af 023-05-148 “Sokpot”, far og bedstefar til 14 sektionsvinder og 027-12-2608 “Coco Chanel”, mor og bedstemor til 3 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 16 juni fra Bremen, 458 km.  

Første due på slaget var 023-15-709 “Adolf” som fløj 1323,78 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 27 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 228 medsendte duer.

Region nord: Nr. 10 ud af 2068 medsendte duer.

Hurtigst af 922 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Bremen d. 16 juni :

1-14-26-42

4 placeret ud af 14 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 17

023-023-17-954 “Junker” er for anden gang i år først på slaget. “Junker” er søn 023-12-451 “Wim Junior” far til 3 x Sektionsvinder og 053-08-339 “Karin” søster til 2 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 24 lørdag d. 16 juni fra Haderslev, 203 km.  

Første due på slaget var 023-17-954 “Junker” som fløj 1371,00 m/min. = 82 km/t.

Forening 023: Nr. 13 ud af 220 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 16 ud af 784 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 16/6 :

16-20-21-23-24-28-40-42-73-75-76-100-110-163-164-165-166-167-168-170

20 placeret ud af 42 medsendte duer. (995 point) 

PAGE - 18

023-16-818 “Fabiola” er datter af 023-13-1276 “Kette” og 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade Klasse B – DdB 2016

Kapflyvning uge 24 lørdag d.16 juni fra Bremen S, 458 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1206,44 m/min. = 72 km/t.

Forening 023: Nr. 5 ud af 30 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 19 ud af 158 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Bremen S. d. 16 juni :

19-21

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (933 point) 

PAGE - 19

SEKTIONSVINDER

023-15-784 “Kalle” er 2 x Sektionsvinder på langflyvningerne og 1. Es-due lang i sektion 54. “Kalle er søn af 023-10-201 “Dennis” som er redebror til 023-10-202 som er mor til “Hjerte Es” og “Spar Es” 7 x Sektionsvinder hos Bent Th. Petersen.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 23 juni fra Gøttingen/Northeim, 595 km.  

Første due på slaget var 023-15-784 “Kalle” som fløj 965,73 m/min. = 58 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 14 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 91 medsendte duer.

Region nord: Nr. 20 ud af 964 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Gøttingen/Northeim d. 23 juni:

1-16-19-22

4 placeret ud af 6 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 20

SEKTIONSVINDER

023-17-975 “Tonne” er søn af 027-13-2753 “Caca”, far til 1 x Sektionsvinder og barnebarn af 023-05-148 “Sokpot”, far og bedstefar til 15 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 23 juni fra Henstedt, 362 km.  

Første due på slaget var 023-17-975 “Tonne” som fløj 1131,99 m/min. = 68 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 57 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 238 medsendte duer.

Region nord: Nr. 21 ud af 2000 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 23 juni:

1-9-15

3 placeret ud af 22 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 21

023-16-818 “Fabiola” er for anden uge i træk først på slaget. “Fabiola” er datter af 023-13-1276 “Kette” og 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade Klasse B – DdB 2016.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 23 juni fra Henstedt S, 362 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1139,06 m/min. =  km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 27 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 169 medsendte duer.

Region nord: Nr. 17 ud af 1095 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt S. d. 23 juni :

2-27

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (992 point) 

PAGE - 22

023-17-996 “Erlinger” er søn af 021-13-1080 “Dalton” og barnebarn af 023-05-148 “Sokpot”, far og bedstefar til 15 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 25 lørdag d. 23 juni fra Vamdrup, 203 km.  

Første due på slaget var 023-17-996 “Erling” som fløj 1259,48 m/min. = 76 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 158 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 7 ud af 657 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 23 juni:

7-14-18-37-42-45-49-50-58-64-65-66-68-90-116-121-153-163

18 placeret ud af 24 medsendte duer. (999 point) 

PAGE - 23

023-14-603 “Niclas” er søn af 027-13-2753 “Caca” og 023-13-598 “Jackline”

Kapflyvning uge 26 lørdag d. 30 juni fra Henstedt, 362 km.  

Første due på slaget var 023-14-603 “Niclas” som fløj 1256,05 m/min. = 75 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 49 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 206 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 30 juni:

2-4-5-16-17-18-23-24

8 placeret ud af 15 medsendte duer. (994 point) 

PAGE - 24

023-17-922 “Jesper” er søn af 023-12-451 “Wim Junior”, far til 3 x Sektionsvinder og 126-15-788 “Ibi”, mor til 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 26 lørdag d. 30 juni fra Åbenrå, 228 km.  

Første due på slaget var 023-17-922 “Jesper” som fløj 1294,38 m/min. = 78 km/t.

Forening 023: Nr. 13 ud af 151 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 19 ud af 566 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Åbenrå d. 30 juni:

19-22-24-49-50-56-58-59-61-62-70-73-74-75-78-79-84-101-104-105-109-111-127-140

24 placeret ud af 34 medsendte duer. (987 point) 

PAGE - 25

023-16-863 “Fame” er datter af 053-08-54 “Al Capone” og 023-11-170 “Peggy”, mor til 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 26 lørdag d. 30 juni fra Henstedt S, 362 km.  

Første due på slaget var 023-16-863 “Fame” som fløj 1173,44 m/min. = 70 km/t.

Forening 023: Nr. 8 ud af 24 medsendte duer.

Sektion 54: Nr.  ud af  medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 30 juni:

 

 placeret ud af  medsendte duer. ( point) 

PAGE - 27

023-023-15-784 “Kalle” er 2 x Sektionsvinder på langflyvningerne og 1. Es-due lang i sektion 54. “Kalle er for anden gang i år først på slaget på langflyvningerne. “Kalle er søn af 023-10-201 “Dennis” som er redebror til 023-10-202 som er mor til “Hjerte Es” og “Spar Es” 7 x Sektionsvinder hos Bent Th. Petersen.

Kapflyvning uge 27 lørdag d. 7 juli fra Antwerpen, 723 km.  

Første due på slaget var 023-15-784 “” som fløj 835,38 m/min. = 50 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 15 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 10 ud af 88 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Antwerpen d. 7 juli:

10-11-16

3 placeret ud af 6 medsendte duer. (826 point) 

PAGE - 28

023-15-709 “Adolf” er søn af 023-05-148 “Sokpot”, far og bedstefar til 14 sektionsvinder og 027-12-2608 “Coco Chanel”, mor og bedstemor til 3 x sektionsvinder. “Adolf” er for anden gang i år først på slaget.

Kapflyvning uge 27 lørdag d. 7 juli fra Altona, 373 km.  

Første due på slaget var 023-15-709 “Adolf” som fløj 1191,29 m/min. = 71 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 63 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 14 ud af 331 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 7 juli:

14-20-21-22-24-25-32-40-42-59-63-65-66

13 placeret ud af 23 medsendte duer. (970 point) 

PAGE - 29

023-17-980 “Mette” er for tredje gang i år, først på slaget. “Mette” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-11-1170 “Peggy” samt halvsøster til 023-16-409 “Nancy”

Kapflyvning uge 27 lørdag d. 7 juli  fra Horsens N, 127 km.  

Første due på slaget var 023-17-980 “Mette” som fløj 1365,31 m/min. = 82 km/t.

Forening 023: Nr. 8 ud af 176 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 19 ud af 691 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Horsens d. 7 juli:

19-23-24-41-56-57-59-61-62-131-134-136-137-144-150

15 placeret ud af 34 medsendte duer. (981 point) 

PAGE - 30

023-16-818 “Fabiola” er for tredje gang i år, først på slaget. “Fabiola” er datter af 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade Klasse B – DdB 2016 og barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” fra Bent Th. Petersen, mor og bedstemor til 2 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 14 juli fra Soltau S, 458 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1167,15 m/min. = 70 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 25 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 2 ud af 148 medsendte duer.

Region nord: Nr. 15 ud af 985 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Soltau d. 14 juli:

2-30

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (996 point) 

PAGE - 31

023-15-707 “As” er søn af 023-12-442 “As Junior”, far til 2 x sektionsvinder og 023-09-110 “Snif” 2. Es-due sprint sek.54 i 2012-2013.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 14 juli fra Soltau, 458 km.  

Første due på slaget var 023-15-707 “As” som fløj 1136,62 m/min. = 68 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 45 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 230 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Soltau d. 14 juli:

5-15-31-37-39-47-53-54-55

9 placeret ud af 18 medsendte duer. (984 point) 

PAGE - 32

023-17-980 “Mette” er for fjerde gang i år, først på slaget. “Mette” er datter af Bel 15-6283621 “Okking” og 023-11-1170 “Peggy” samt halvsøster til 023-16-409 “Nancy” 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 28 lørdag d. 14 juli fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-17-980 “Mette” som fløj 1200,87 m/min. = 72 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 176 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 11 ud af 688 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 14 juli:

11-16-28-37-40-42-58-115-116-125-133

11 placeret ud af 32 medsendte duer. (973 point) 

PAGE - 33

SEKTIONSVINDER

023-16-840 “Irma” er for anden gang i år først på slaget på langflyvningerne. “Irma” er datter af 023-14-1027 “David” og Bel 14-6308028 “Ivorin”. Halvbror til “Ivorin”, Bel 13-6031851 “King William” er far til Bel 17-6032250 “Jake” 7. nat. Chateauroux 545 km ud af 27081 medsendte duer.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 21 juli fra Paderborn, 605 km.  

Første due på slaget var 023-16-840 “Irma” som fløj 967,97 m/min. = 58 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 15 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 51 medsendte duer.

Region nord: Nr. 10 ud af 549 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Paderborn d. 21 juli :

1-5-11

3 placeret ud af 5 medsendte duer. (1000 point) 

PAGE - 34

023-14-603 “Niclas” er for anden gang i år først på slaget. “Niclas” er søn af 027-13-2753 “Caca” og 023-13-598 “Jackline”. “Niclas” er indavlet omkring 027-08-656 “Coco” og 027-08-561 “Colibri” fra Bent Th. Petersen.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 21 juli fra Altona, 373 km.  

Første due på slaget var 023-14-603 “Niclas” som fløj 1312,84 m/min. = 79 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 48 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 203 medsendte duer.

Region nord: Nr. 39 ud af 1743 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 21 juli :

3-5-18-30-46

5 placeret ud af 19 medsendte duer. (990 point) 

PAGE - 35

023-16-818 “Fabiola” er for fjerde gang i år, først på slaget. “Fabiola” er datter af 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade Klasse B – DdB 2016 og barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” fra Bent Th. Petersen, mor og bedstemor til 2 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. 21 juli fra Altona S, 373 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1251,59 m/min. = 75 km/t.

Forening 023: Nr. 4 ud af 22 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 9 ud af 116 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Altona d. 21 juli :

9-10

2 placeret ud af 4 medsendte duer. (976 point) 

PAGE - 36

023-17-936 “Lambert” er barnebarn af 023-13-1276 “Kette” og 023-13-502 “Patricia” 2. Olympiade Klasse B – Ddb 2016.

Kapflyvning uge 29 lørdag d. juli fra Vamdrup, 185 km.  

Første due på slaget var 023-17-936 “Lambert” som fløj 1355,16 m/min. = 81 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 132 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 8 ud af 504 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Vamdrup d. 21 juli :

9-10-11-13-27-84-85-89-92-98-100

11 placeret ud af 23 medsendte duer. (977 point) 

PAGE - 37

023-17-954 “Junker” er for anden gang i år først på slaget.  “Junker” er søn af 023-12-451 “Wim Junior” far til 3 x Sektionsvinder og 053-08-339 “Karin” søster til 2 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 28 juli fra Haderslev, 203 km.  

Første due på slaget var 023-17-954 “Junker” som fløj 1308,28 m/min. = 78 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 116 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 471 medsendte duer.

Sektion 54+63: Nr. 4 ud af 1201 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Haderslev d. 28 juli:

3-4-48-50-54-62-68-70-72-77-80-82-83

13 placeret ud af 25 medsendte duer. (997 point) 

PAGE - 38

023-17-912 “Britt” er datter af 021-12-1575 “Ole P.” og 023-10-709 “Sally”, mor til 023-15-775 “Kit” 3. Es-due sprint hunner 2016 og 2017.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 28 juli fra Husum, 291 km.  

Første due på slaget var 023-17-912 “Britt” som fløj 1207,44 m/min. = 72 km/t.

Forening 023: Nr. 3 ud af 42 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 13 ud af 215 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 28 juli:

13-15-25-32-36-37-45-49

8 placeret ud af 15 medsendte duer. (954 point) 

PAGE - 39

023-16-818 “Fabiola” er for femte gang i år, først på slaget. “Fabiola” er datter af 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade Klasse B – DdB 2016 og barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” fra Bent Th. Petersen, mor og bedstemor til 2 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 30 lørdag d. 28 juli fra Husum S, 291 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1131,68 m/min. = 68 km/t.

Forening 023: Nr. 6 ud af 20 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 27 ud af 114 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 28 juli:

27

1 placeret ud af 4 medsendte duer. (926 point) 

PAGE - 40

023-16-818 “Fabiola” er for sjette gang i år, først på slaget. “Fabiola” er datter af 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade Klasse B – DdB 2016 og barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” fra Bent Th. Petersen, mor og bedstemor til 2 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 31 lørdag d. 4 august fra Henstedt, 364 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1098,69 m/min. = 66 km/t.

Forening 023: Nr. 2 ud af 51 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 3 ud af 195 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Henstedt d. 4 august:

3-12-18-27-30-40

6 placeret ud af 20 medsendte duer. (983 point) 

PAGE - 41

023-16-840 “Irma” er for tredje gang i år først på slaget på langflyvningerne. “Irma” er datter af 023-14-1027 “David” og Bel 14-6308028 “Ivorin”. Halvbror til “Ivorin”, Bel 13-6031851 “King William” er far til Bel 17-6032250 “Jake” 7. nat. Chateauroux 545 km ud af 27081 medsendte duer.

Kapflyvning uge 31 lørdag d. 4 august  fra Dresden, 713 km.  

Første due på slaget var 023-16-840 “Irma” som fløj 1007,85 m/min. = 60 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 17 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 4 ud af 70 medsendte duer.

Region nord: Nr. 22 ud af 618 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Dresden d. 4 august:

4-5-12-17

4 placeret ud af 8 medsendte duer. (979 point) 

PAGE - 42

023-17-922 “Jesper” er for anden gang i år, først på slaget. “Jesper” er søn af 023-12-451 “Wim Junior”, far til 3 x Sektionsvinder og 126-15-788 “Ibi”, mor til 1 x Sektionsvinder.

Kapflyvning uge 31 lørdag d. 4 august fra Åbenrå, 228 km.  

Første due på slaget var 023-17-922 “Jesper” som fløj 1240,05 m/min. = 74 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 88 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 5 ud af 348 medsendte duer.

Sektion 54+63: Nr. 5 ud af 1068 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Åbenrå d. 4 august:

5-6-17-31-33-38-44

6 placeret ud af 16 medsendte duer. (991 point) 

PAGE - 43

SEKTIONSVINDER

023-16-818 “Fabiola” er for syvende gang i år, først på slaget. “Fabiola” er datter af 023-13-502 “Patricia”, 2. Olympiade Klasse B – DdB 2016 og barnebarn af 027-12-2608 “Coco Chanel” fra Bent Th. Petersen, mor og bedstemor til 2 x sektionsvinder.

Kapflyvning uge 32 lørdag d. 11 august fra Husum, 291 km.  

Første due på slaget var 023-16-818 “Fabiola” som fløj 1197,53 m/min. =  72 km/t.

Forening 023: Nr. 1 ud af 52 medsendte duer.

Sektion 54: Nr. 1 ud af 164 medsendte duer.

Region nord: Nr. 22 ud af 1747 medsendte duer.

 

Placeringer i sektion 54 fra Husum d. 11 august:

1-8-10-11-24

5 placeret ud af 20 medsendte duer. (1000 point)